Zagrzeb – co zobaczyć i jak spędzić w nim dzień?

Zagrzeb jest stolicą Chorwacji, położoną w północno-zachodniej części kraju, niedaleko od granicy ze Słowenią. Pomimo tego, że jest jednym z największych miast tego uroczego, słonecznego kraju, na próżno szukać w nim tłumu turystów. Głównym powodem, przez który ich nie widzimy, jest brak bezpośredniego dostępu do morza Adriatyckiego.

To miasto znacząco różni się od tych, które już mieliśmy okazję zobaczyć w Chorwacji. Podczas naszych podróży po południowej części kraju, zazwyczaj otaczał nas silnie wakacyjny klimat, pełno palm, zapach świeżej ryby, morskiej bryzy, intensywne słońce i piękne plaże. Tutaj, w Zagrzebiu, główną atrakcją jest architektura i spacer po mieście. To także siedziba wszystkich najważniejszych organów państwowych.

Poniżej, standardowo, znajduje się mapka z odwiedzonymi przez nas miejscami.

Co warto zatem zobaczyć w Zagrzebiu?

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Katedra od kilku lat przechodzi renowację z powodu nietrwałego materiału, z jakiego została zbudowana. Zarówno budynek, jak i otaczający go teren są zamknięte od 2020 roku po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło fasadę Katedry. Obecnie jej wygląd nawiązuje do stylu neogotyckiego, który zyskała po trzęsieniu ziemi w XIX wieku, choć pierwotnie wzniesiono ją w stylu romańskim. Katedra dominuje nad miastem, będąc najwyższym obiektem sakralnym w całej Chorwacji. Jej dwie wieże o wysokości 108 metrów są łatwo zauważalne podczas zwiedzania centrum Zagrzebia.

Po drodze do Katedry można zobaczyć salony kosmetyczne, które ozdabiają takie piękne kwiaty. Przy szarych, zaniedbanych budynkach wyglądają niesamowicie uroczo i dodają świetnego klimatu zagrzebskim uliczkom.

Targ Dolac

Podobnie jak w Lublanie, w Zagrzebiu udało nam się zobaczyć największy targ miasta, położony niedaleko Placu bana Josipa Jelačića i niedaleko Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Niestety dotarliśmy tam późnym popołudniem, gdy targ się już zamykał – w kilku miejscach nadal można było zobaczyć stoiska z przepysznie wyglądającymi owocami i warzywami, a kilka kroków dalej wystawione były stoiska z lokalnymi produktami oraz kwiatami. W godzinach porannych, kiedy targ tętni życiem, można na nim kupić również mięsa, ryby i owoce morza (w zamkniętym budynku za targiem). Jego charakterystyczną cechą są rozłożyste, czerwone parasole nad każdym straganem. ☂️

Plac bana Josipa Jelačića

Najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym punktem Zagrzebia jest Plac bana Josipa Jelačića. Jelačić był chorwackim wojskowym i politykiem, gdzie dowodził chorwackimi wojskami przeciwko Węgrom dążącymi do niepodległości. Odegrał kluczową rolę w stłumieniu tych powstań, jednocześnie stając się postacią mocno kontrowersyjną. Jeszcze przed jego śmiercią jego imieniem nazwano plac, na którym teraz możemy zobaczyć jego pomnik.

Od Placu Jelačića rozpoczyna się ulica Ilica, która ma 5km długości i jest jedną z najdłuższych w całej stolicy. Jest bardzo zatłoczona, ze względu na setki sklepów, barów, restauracji i muzeów, które ją otaczają. Szukając noclegu na airbnb przed przyjazdem do Zagrzebia, większość z mieszkań miały informację, że znajdują się blisko Ilicy.

Chorwacka Akademia Sztuki i Nauki oraz Park Zrinjevac

Akademia położona jest w Parku Zrinjevac, który jest najczęściej odwiedzanym parkiem w Zagrzebiu i nie dzieje się to bez powodu – to właśnie w nim odbywają się wszystkie festiwale i wydarzenia kulturalne. Park wchodzi w skład „zielonej podkowy Zagrzebia”, składającej się z siedmiu parków, tworzących literę „U” dzięki swojemu rozmieszczeniu. Możemy w nim zobaczyć m.in. muzyczny pawilon, fontannę, dwa oczka wodne czy popiersia różnych ważnych osób, które są wpisane w historię Chorwacji. Parki wchodzące w skład „zielonej podkowy” są też swego rodzaju oazą Zagrzebia, w której można schronić się przed słońcem lub odpocząć po całodniowym zwiedzaniu stolicy.

Chorwacka Akademia Nauki i Sztuki jest główną akademią naukową całej Chorwacji, która aż do 1991 roku nosiła nazwę Jugosławiańskiej Akademii Sztuki i Nauki. W środku Akademii możemy zobaczyć Galerię Starych Mistrzów im. Strossmayera, w której znajdują się zbiory przekazane w 1884 roku przez Josipa Juraja Strossmayera.

Poniżej zamieszczam Wam mapkę z wyglądem „zielonej podkowy Zagrzebia”.

Tunel Grič

Przejście przez ten tunel to było naprawdę wspaniałe doświadczenie! Wchodziliśmy do niego od strony ulicy Mesnička (zachodnia część tunelu), gdzie przed wejściem możemy zobaczyć zabytkową budkę telefoniczną. Tunel został zbudowany podczas II wojny światowej przez rząd chorwackiego ruchu ultranacjonalistycznego, który miał posłużyć jako schron. Posiada cztery wyjścia na południe miasta, jedno wyjście na wschód, na ul. Radičeva i jedno zachodnie wyjście na ul. Mesnička. Od wejścia zachodniego do wyjścia wschodniego jest 350 metrów. Podczas naszego pobytu wyjścia południowe były zamknięte, więc po kilku minutach wyszliśmy wyjściem wschodnim, prosto na znaną ulicę Radičeva.

Dla nas to ulubiona atrakcja Zagrzebia, bardzo lubimy takie klimaty! Tunel jest bardzo zadbany, panuje w nim przyjemna temperatura i dość „tajemnicza” atmosfera. Jest miejscem spotkań młodzieży, ale organizowane są w nim również różne imprezy miejskie.

Ulica Radičeva cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców Zagrzebia, jak i turystów. Znajdują się na niej liczne stoiska oferujące lokalne przysmaki, restauracje, przytulne bary oraz sklepy z pamiątkami. Jej bieg czasem wznosi się pod górę, a jednocześnie otoczony jest różnokolorowymi, historycznymi kamienicami.

Kościół św. Marka

Kościół św. Marka znajduje się na placu św. Marka (cóż za zbieg okoliczności!) i jest jedną z najstarszych budowli na terenie Zagrzebia. Uważamy, że jest to najładniejszy zabytek stolicy Chorwacji, głównie za sprawą niesamowitego dachu, na którym zostały umieszczone dwa kolorowe herby, przeplatane równie kolorową dachówką. Biały zamek na czerwonym tle to herb Zagrzebia, a drugi herb symbolizuje Trójjedyne Królestwo Chorwacji, Slawonii i Dalmacji.

Niedaleko Kościoła św. Marka znajduje się Kamienna Brama, w której umieszczony jest obraz Matki Boskiej, uznawany na całym świecie za cudowny. Przed Kamienną Bramą wśród pięknych, kolorowych kwiatów, swój pomnik ma św. Jerzy.

Zagrzeb – podsumowanie

Czy warto wybrać się do Zagrzebia? Myślimy, że tak, ale nie będziemy Was oszukiwać – nie jest to jedno z tych miast, które zrobiło na nas niezapomniane wrażenie. Być może dzieje się to przez nasze przekonanie, że w Chorwacji zazwyczaj widujemy ciepłą, niebieską wodę morza Adriatyckiego i piękną, bezchmurną pogodę. Zagrzeb jest miastem szaro-kolorowych budynków, niedokończonych remontów, ale także i miejscem, gdzie możemy pochłonąć dużą dawkę wspaniałej historii. Jeśli będziecie zwiedzać północną Chorwację – punkt obowiązkowy na Waszej mapie podróży!

9 comments
  1. Super przewodnik gdzie sie wybrac i czemu poswiecic uwage. Czekam na przewodnik po Stanach👍

  2. Piękne zdjęcia podróżne ale brakuje mi troszkę Was na nich. Ale opisy i subiektywne spostrzeżenia cenne, jak bym podróżowała z Wami.

    1. Zawsze skupiamy się nad zabytkami, architekturą, widokami. Chyba nie jesteśmy fanami fotografowania siebie, ale może w Stanach uda się nad tym popracować 😊🩵

  3. W trakcie poszukiwania w internecie informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Zdecydowanie będę polecał to miejsce i często wpadał, by przejrzeć nowe posty.

  4. Świetny artykuł. Jestem bardzo zadowolony, że znalazłem tę stronę . Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Koniecznie będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, aby zobaczyć nowe posty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like