Jeziora Plitwickie – trasy, atrakcje, jednodniowe zwiedzanie

16 jezior w turkusowo-zielonym kolorze, kaskady spadającej wody, urokliwe, drewniane ścieżki i miliony turystów rocznie – tak w skrócie można opisać perłę Chorwacji, Park Narodowy Jezior Plitwickich. 🏞️

Park położony jest ok. 140km od Zagrzebia, w środkowej części Chorwacji. Jeziora znajdują się w regionach Lika oraz Karlovac, wśród Alp Dynarskich. W parku, oprócz bajecznych jezior, możemy zobaczyć wspaniałą roślinność, a większość z nich to endemity, czyli roślinność występująca tylko na tym obszarze! Rozległe kwieciste łąki, otoczone jodłami, świerkami, sosnami oraz orzeźwiające powietrze, różnorodne płazy, owady, ryby i inne zwierzęta, tworzą nie tylko malowniczy krajobraz, ale także miejsce nienaruszone ludzką działalnością.

Dzisiejszy wpis będzie trochę inny od wszystkich – będzie mało mojego opowiadania, a więcej zdjęć. Uważam, że zdjęcia same napiszą najpiękniejszą historię o tym miejscu.

Do parku można wejść dwoma wejściami – oznaczonymi odpowiednio numerem 1 oraz 2. To, które wejście wybierzecie, będzie determinowało wybór trasy (lub to wybrana trasa będzie determinowała konieczność wybrania konkretnego wejścia). Do wyboru jest 8 tras spacerowych – wchodząc wejściem 1 będziemy mogli wybrać trasę A, B, C i K, natomiast wchodząc wejściem 2 mamy do wyboru trasę E, F, H i K. Każda z tras ma inny stopień trudności, inną długość oraz inne atrakcje po drodze. Przed wejściem do parku umieszczone są tablice, na których rozpisane są wszystkie dostępne trasy. My wybraliśmy trasę C, która miała 8000m, średni stopień trudności oraz obejmowała przepłynięcie łódką i powrót autobusem. Uważamy, że była idealna! Przejście całej trasy zajęło nam około 7 godzin, ze względu na liczne przerwy, podczas których podziwialiśmy naturę i robiliśmy zdjęcia. Według oficjalnych informacji, przejście trasą C trwa od 4 do 6 godzin.

Poniżej zamieszczam mapę pochodzącą z oficjalnej strony Plitwickich Jezior – można znaleźć ją pod tym linkiem. Na stronie znajdziecie również informację o obecnie nieczynnych trasach – przed zakupem biletów warto sprawdzić czy trasa, na którą się zdecydowaliście, będzie w tym dniu możliwa do przejścia.

Trasa C zaczyna się przy wejściu 1, dlatego przyjeżdżając samochodem nawigację najlepiej nastawić na „Plitvice Ticket Office”. Niedaleko wejścia znajduje się duży parking, który dzieli się na strefy oznaczone kolorami – my staliśmy dość daleko, bo na kolorze pomarańczowym, gdzie miejsca znajdowały się już niemalże na skraju parkingu. Trasa ma formę pętli, zatem wejdziecie i wyjdziecie z parku w tym samym miejscu. Obejmuje obszar Dolnych i Górnych Jezior. Wszystkie trasy są bardzo dobrze oznaczone dzięki tabliczkom, które pojawiają się co kilkaset metrów.

Pomiędzy wodą i roślinnością znajdują się drewniane ścieżki, które wyznaczają dalszy kierunek trasy. Dzięki bliskości wody można z bliska obserwować wiele gatunków ryb. Krajobraz turkusowo-zielonych jezior przeplatany jest malutkimi wodospadami z krystaliczną wodą.

Wzdłuż trasy znajdziemy liczne tablice z nazwami jezior lub wodospadów które mijamy, zawierające informacje o wysokości lub głębokości danego obszaru.

Dochodząc do punktu oznaczonego na mapie jako „P3”, znajdziemy się na sporej polanie, przy której jest czas na dłuższy odpoczynek po pierwszym etapie trasy. Na miejscu znajdują się stoły, restauracja oraz toalety. Aby podążać dalej trasą C, musimy przepłynąć łodzią elektryczną, która zabierze nas do punktu „P2”. Co ważne – łódką można przepłynąć tylko raz podczas całego dnia zwiedzania.

Po przepłynięciu do punktu „P2”, krajobraz bardzo się zmienia. Dalsza część trasy przebiegająca przez Górne Jeziora jest bardziej urozmaicona, są szutrowe ścieżki, przejścia przez gęste lasy, wysokie trawy zasłaniające horyzont – na tym etapie zdecydowanie króluje dziewicza natura.

Najprzyjemniejsza część zwiedzania – kotek! 🐈 Jako kociarze, nie mogliśmy odmówić sobie chwili spędzonej na głaskaniu tej czarnej piękności!

Dochodząc do punktu „St3” znajdujemy się na niewielkim skwerku, z którego odjeżdża autobus w drogę powrotną do początku trasy („St1”), zahaczając o punkt „St2”, na którym również można wysiąść. Droga przejazdu autobusu jest wąska na tyle, że poruszające się po niej pojazdy mogą minąć się tylko w jednym miejscu! Na przystanku „St1” znajduje się koniec trasy, ale aby dojść do wejścia, potrzebujemy jeszcze krótkiego spaceru.

W punkcie „St3” czekały na nas kaczki, które wcale nie bały się człowieka! Czy ich dziób też Wam przypomina twarz psa? 🦆

Jeziora Plitwickie – podsumowanie

Jeziora w odcieniach turkusowo-zielonych, otoczone bujną, dziewiczą roślinnością i zamieszkane przez liczne gatunki zwierząt, tworzą naprawdę urokliwą bajkową scenerię. 🌳 Na pewno znajdziecie idealną trasę dla siebie – są krótsze i dłuższe, są trudniejsze i łatwiejsze i jest ich aż 8! Dla nas trasa C była idealnym wyborem, ze względu na jej długość, czas przejścia i atrakcje po drodze. Zobaczyliśmy najładniejsze miejsca w parku – Veliki Slap, Veliki Prstavac i Mali Prstavac, a także płynęliśmy łodzią elektryczną – było świetnie!

Miłego zwiedzania!

2 comments
  1. Masz rację, trudno wyrazić słowami te cudowności. Że też tak blisko nas one się znajdują!!! I wspaniale wyeksponowane i przygotowane turystycznie A może i u nas są takie miejsca na północnym wschodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like