Park Narodowy Joshua Tree – pustynny raj dla miłośników natury.

3196km² piasku, kamieni, jaszczurek, kaktusów i drzew Jozuego – tak w skrócie można opisać Park Narodowy Joshua Tree. Ten park, położony na terenie dwóch pustyń – Kolorado i Mojave – jest oddalony o około 2,5 godziny drogi od Los Angeles, a od słonecznego, wakacyjnego Palm Springs dzieli go zaledwie 40 mil. Dzięki bliskości tych dwóch miast, jest bardzo często odwiedzanym parkiem narodowym, który charakteryzuje się łatwymi ścieżkami trekkingowymi i upalnymi, długimi dniami. Park jest również popularnym miejscem dla wspinaczy – poznajcie go bliżej!

Wiosna i jesień to idealne okresy na odwiedzenie Parku Narodowego Joshua Tree. W tych porach roku temperatury są łagodne, choć określenie 27°C w pełnym słońcu mianem „łagodnej temperatury” może być dyskusyjne. 🌄 Pamiętajcie jednak, że latem, przy upałach sięgających nawet 45°C i bezchmurnym niebie, znalezienie odrobiny cienia na terenie parku graniczy z cudem! Przygotujcie się również na chłodne noce – temperatura może spaść nawet do 10°C.

Wjazd do parku kosztuje 30$ od pojazdu (samochodu osobowego). Honorowana jest karta Annual Pass, o której wspominaliśmy w tym wpisie. Park otwarty jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale przed przyjazdem najlepiej sprawdzić aktualne godziny otwarcia na oficjalnej stronie parku.

WSKAZÓWKI: na terenie parku nie ma ani jednego miejsca, w którym możecie uzupełnić lub kupić butelki wody. Przy wjeździe do parku znajduje się pojedynczy punkt z uzdatnioną wodą, którą możecie uzupełnić zapasy. Polecamy Wam zabrać naprawdę dużo płynów, bo my, niestety, musieliśmy się wrócić do powyższego punktu z wodą, ponieważ bardzo, bardzo szybko wypiliśmy 3 butelki wody… W głębi parku nie ma także zasięgu telefonu komórkowego i dostępu do internetu. Przy wjeździe na teren Joshua Tree otrzymacie od park reanger’a mapkę, która ułatwi Wam poruszanie się samochodem od szlaku do szlaku. Polecamy też ściągnąć na telefon mapy offline.

Poniżej znajduje się mapa z odwiedzonymi przez nas miejscami i szlakami.

Jakie szlaki wybrać w Joshua Tree?

Szlak Hidden Valley

To krótki, około 1,6-kilometrowy szlak w formie pętli. Cała trasa jest doskonale oznakowana i prowadzi pomiędzy wysokimi formacjami skalnymi, otoczonymi surową, ale zieloną roślinnością. Na trasie występują niewielkie, łatwe do pokonania przewyższenia. Przy wejściu na szlak znajduje się parking oraz toalety.

Hidden Valley była niegdyś miejscem wypasu bydła, łącząc naturalną zagrodę z bujnymi kępami traw. Niestety, nadmierne wypasanie i wprowadzenie przypadkowo egzotycznych gatunków traw doprowadziło do ekstremalnych pożarów. Rosnące tu sosny Pinyon, których szyszki były wykorzystywane przez rdzennych Indian do wytwarzania kleju, nie mogły się odradzać po pożarach z powodu braku wiatru niezbędnego do zapylania i zbyt rzadkich drzewostanów w okresach suszy.

Jeśli jesteście miłośnikami gadów, to zdecydowanie pod tym kątem Joshua Tree Was zachwyci – jaszczurek jest tutaj pod dostatkiem! Bądźcie jednak czujni i uważajcie, by ich przypadkiem nie nadepnąć – lubią przemykać tuż pod nogami! 🦎

A jeśli myślicie, że w parku występują tylko żywe jaszczurki, to zobaczcie ten kamień…

Szlak Barker Dam

Na tym szlaku znajdziemy… zaporę wodną i wodę! Jest to około 1,5-kilometrowa pętla, z bujną (ale wciąż surową) roślinnością. Kręte ścieżki, ukryte między drzewami i skałami, w pierwszej kolejności kojarzą się z gajami oliwnymi we Włoszech.

W połowie szlaku położona jest zapora Barkera, która jest pozostałością po dawnych hodowcach bydła. Tama została zbudowana poprzez umocnienie naturalnie występującej w tym miejscu skale, aby stworzyć zbiornik retencyjny, zatrzymując w ten sposób deszczówkę i tworząc naturalne jezioro na pustyni. My mieliśmy szczęście i udało nam się zobaczyć część jeziora!

Na tym szlaku czekają na Was wspaniałe krajobrazy oraz rozciągające się po horyzont jukki krótkolistne. Naszą uwagę zwrócił kontrastujący z wyschniętą glebą i roślinnością szczyt góry, który był pokryty śniegiem – po prostu wow!

Nawiązując do „kamiennej jaszczurki” z Hidden Valley, tu spotkać można „Wielką Stopę” – formację stworzoną przez rosnące tu drzewko Jozuego. 🌳🦶

Cap Rock

Formacja skalna w kształcie „czapki z daszkiem” jest obowiązkowym punktem do zobaczenia w Joshua Tree! Można podziwiać ją idąc około 1km szlakiem, dzięki któremu możemy zobaczyć ją z różnych perspektyw. Na parkingu nieopodal Cap Rock znajdują się miejsca do grillowania i odpoczynku, a w bliskim otoczeniu rozciąga się pustynia z jukkami krótkolistnymi.

Skull Rock

Rzecz, którą koniecznie musicie zrobić będąc w Joshua Tree, to stanąć twarzą w twarz z formacją skalną Skull Rock i wygrać pojedynek na spojrzenia! Ta niesamowita skała w kształcie ludzkiej czaszki powstała poprzez erozję tworzoną przez spadający deszcz, który wyżłobił otwory w granicie. Przy samej skale rozpoczyna się 3-kilometrowy szlak, z którego jednak zrezygnowaliśmy, ze względu na ograniczony tego dnia czas.

Szlak Arch Rock Trail

Arch Rock Trail to około 2-kilometrowy szlak, który prowadzi do formacji skalnej w kształcie łuku. Od poprzednich tras różni się tym, że przez większość czasu prowadzi przez odsłonięty teren, umożliwiając obserwowanie bezkresnej pustyni. Wejście pod sam łuk jest dość ciężkie, prowadzi przez strome i wysokie kamienie.

W połowie szlaku jest możliwość odbicia na Heart Rock Trail, który prowadzi do formacji skalnej w kształcie serca. Trasa przejścia wydłuża się o około 600 metrów, ale naprawdę warto nadłożyć trochę drogi. Na miejscu zobaczymy przeurocze skalne serce, a także wspaniały widok z góry na Joshua Tree!

Cholla Cactus Garden

Być na pustyni, w Joshua Tree i nie zobaczyć kaktusów? Koniecznie wybierzcie się do Cholla Cactus Garden! To bardzo krótka, około 500-metrowa ścieżka prowadząca pośród tysiąca kaktusów, rozciągających się na 4 hektarach ziemi. W promieniach zachodzącego słońca kaktusy wyglądały jakby świeciły – ten widok był niesamowity!

Jeśli nie widzieliście nigdy środka kaktusa – zobaczcie to zdjęcie poniżej! Okazał się bardzo twardy i dość szorstki w dotyku. Szczątki wnętrza kaktusów można kupić w sklepach znajdujących się niedaleko Joshua Tree.

Punkt widokowy Keys View

Na Keys View zdecydowanie najlepiej przyjechać wieczorem, na zachód słońca. Położony w górach Little San Bernardino punkt widokowy oferuje przepiękną, niezapomnianą panoramę na Palm Springs i Dolinę Coachella z wysokości 1581m! Okolica ta słynie z organizowanego co roku festiwalu muzycznego Coachella, który przyciąga rzesze imprezowiczów w klimatycznych, boho strojach.

Trzeba przyznać, że widok zapierał dech w piersiach!

Co myślicie o Parku Narodowym Joshua Tree? Podoba Wam się ten pustynny, surowy krajobraz? 🦎🌵

6 comments
  1. Ale piekne widoki. Zazdroszcze waszym oczom ze widzialy te piekne krajobrazy. Czekamy na ciag dalszy😁

  2. Pustynie wcale nie są puste. Kolory wprawdzie stonowane ale rozmaitość form zadziwiająca. Mnie trudno byłoby się tym zachwycać ale widać i czuć, że Wam się podobało bardzo i pokazujecie to z sympatią i zachwytem.

  3. Woow. Cudnie. Przepiękne widoki, wspaniałe formacje skalne i fascynująca roślinność.
    Rewelacyjnie tak pospacerować z Wami ❤️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like